Marcin Jakubowski – Open Source Ecology

czwartek, Kwiecień 7th, 2011. Opublikowane w: .

Zastanawiacie się w jaki sposób stworzyć cywilizację od podstaw? Posłuchajcie Marcina Jakubowskiego, naszego rodaka, który wyemigrował do USA i tam od jakiegoś czasu buduje prototyp zrównoważonej osady. Na początku kwietnia Marcin przyleciał do Polski na specjalne zaproszenie Grupy Cohabitat aby wziąść udział w Cohabitat Gathering.

Marcin przybył do USA z Polski gdy miał 10 lat. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Princeton, otrzymał doktorat z fizyki jądrowej na Uniwersytecie Wisconsin. W 2003 roku utworzył organizację Open Source Ecology, chcąc udowodnić, że produkcja maszyn z przetworzonych elementów jest możliwa. Rozpoczął pracę nad Global Village Construction Set (GVCS), czyli projektem open-source mającym na celu stworzenie 50 różnych narzędzi niezbędnych do stworzenia współczesnej cywilizacji. Najnowszym osiągnięciem Marcina jest zdobycie tytułu Członka TED roku 2011.

Prezentacja Marcina podsumowuje dotychczasową pracę nad GVCS, projektem open-source o niskich kosztach produkcji i wysokiej wydajności platformy technologicznej, który pozwala na łatwą, własnoreczną produkcję 50 różnych narzędzi umożliwiających zbudowanie zrównoważonej cywilizacji, wykorzystując równocześnie nowoczesne udogodnienia.

GVCS ułatwia rozpoczęcie prac w sektorze rolniczym, budowlanym oraz produkcji i może być postrzegany jako naturalnej wielkości „Zestaw Lego” narzędzi modułowych, które pozwalają stworzyć całą gospodarkę, zarówno na wiejskich terenach Missouri, w którym projekt został założony, w górach Oregon, lub w sercu Afryki. Projektując bez granic, zarówno myślowych jak i praktycznych, jesteśmy pewni że GVCS może przełamać bariery wykonalności i kosztów budowy od podstaw prawdziwej trwałej i zrównoważonej wspólnoty, oraz gospodarki funkcjonującej w oparciu o lokalne zasoby.

W poniższej mniej formalnej rozmowie Marcin opowiada po polsku o swoim projekcie oraz o współpracy z Grupą Cohabitat, a Paweł Sroczyński apeluje do wszystkich „tęgich umysłów” o połączenie sił przy tym niezwykle interesującym przedsięwzięciu. Usłyszymy też krótki komentarz działań projektu Open Source Ecology w wykonaniu Marcina Mateusza Kołakowskiego, piewcy Low-Tech.

Marcin Jakubowski członkiem TED.Video streaming by Ustream

A tu prezentacja Marcina ze Szwecji z 2009 roku.

Zobacz także:

Cichy eksperyment
Prosty Dom
David Arnold i jego farma
Strefa Nastolatków
Mały dom = Duża wolność
Kolejna kobieta i jej słomianka
Warsztaty permakultury - Majówka
Warsztaty technologii STRAWBALE i tynkowania zaprawą glinianą
Kobieca Ekologia - o „kubeczku menstruacyjnym” i bardziej ekologicznym i zdrowszym cyklu kobiecym
 • Pingback: marudo | Open Source Ecology – czyli Polak potrafi()

 • Tadeusz

  Rety! Spełniają się moje młodzieńcze marzenia.
  Czemu dopiero teraz, gdy już mam 61 lat?
  Od „zawsze” uważałem, że dla dobra ludzkości i naszej planety, WIEDZA nie powinna być zabezpieczana patentami. Uważam, że „patent” jest największym hamulcem NASZEGO (ludzkości) rozwoju, na rzecz pazerności jednostek.

 • Waldx

  Do Pana Tadeusza na początek… Bardzo dobry wiek żeby coś nowego zacząć. Trzeba działać i zapomni Pan o wieku, tym bardziej, że to są Pańskie marzenia.
  Uważam, że temat godny naśladowania, propagowania i do aktywnego włączania się.
  Sami wiemy, że jak sobie nie poradzimy to nikt nam niczego nie da i w niczym nie pomoże. Wszyscy wyciągają ręce po kasę, ale nikt nie dba oto abyśmy mogli ją uczciwie zarobić. Pozdrawiam odmieńców.

Related posts

Warsztaty technologii STRAWBALE i tynkowania zaprawą glinianąGłęboka demokrcja w społecznościach intencjonalnychCohabitat Gathering 2011 – relacjaCohabitat Gathering – oglądaj onlineCohabitat Gathering kwiecień 2011Architektura Low-Tech